AKTUALNOŚCI

Galaktyka dźwięków

To nie był zwykły koncert dyplomowy; to było wydarzenie nie z tej ziemi! Potwierdzają to nawet profesorki i profesorzy, którzy opuszczali salę ze łzami wzruszenia.

Fot.: Magdalena Nieżurawska


Ale od początku: jak być może wiecie, nasz dyrygent, Leo Galaksy, jest studentem (a już niedługo: absolwentem) krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury chóralnej dr. hab. Macieja Tworka. Do wystąpienia na swoim koncercie dyplomowym Leo zaprosił dwa zespoły: chór mieszany Insieme (działający od września 2015 roku pod kierownictwem dr hab. Moniki Bachowskiej) oraz – ku naszej ogromnej radości – Krakofonię.

6 marca imponujące, świetliste wnętrza Auli „Florianki” wypełniły się śpiewem. Pierwsza część koncertu należała do Insieme. Chór pięknie wykonał poruszające i uroczyste utwory Marka Raczyńskiego, Marcina Łukaszewskiego, Józefa Świdra, Paula Mealora, Oli Gjeilo oraz Karla Jenkinsa.

Fot.: Aleksandra Adler


Po krótkiej przerwie na scenę weszła Krakofonia, by zabrać publiczność w nieco inne rejony muzycznej galaktyki, prezentując wybrane piosenki z polskojęzycznego repertuaru: aranżacje utworów Maanamu, Rebeki, Kayah i Bregovicia, Marka Grechuty, Artura Andrusa, a także pieśń ludową Dwa serduszka w nowej odsłonie, wykonaną przez nasze tenory, barytony i basy.
Na zakończenie tego emocjonującego wieczoru oba chóry wspólnie zaśpiewały Krąg życia (z filmu Król Lew).

Fot.: Magdalena Nieżurawska


Kiedy wybrzmiały ostatnie dźwięki, rozległa się burza oklasków i podobno to wykładowczynie i wykładowcy Akademii Muzycznej pierwsi poderwali się do owacji na stojąco. Leo bez cienia wątpliwości na nie zasłużył, wkładając w przygotowanie obu chórów ogrom pracy oraz dyrygując z nienaganną precyzją, wyrazistością i szczerym entuzjazmem. Jego wysiłki zostały nagrodzone najwyższą możliwą oceną – egzamin zdany na piątkę z plusem!

Sytuacja w Europie nie sprzyja jednak świętowaniu, dlatego przełożyły_liśmy je na późniejszy termin, a podczas koncertu zorganizowały_liśmy zbiórkę pieniężną we współpracy z Klubem Ukraińskim w Krakowie – Fundacją Zustricz. W geście solidarności z Ukrainą wpięły_liśmy też w nasze stroje niebiesko-żółte wstążki.

Koncert poprowadziła Olga Demeter, na klawiszach akompaniowała Olga Piotrowska-Cender, na kontrabasie – Martyna Bachowska, a na instrumentach perkusyjnych – Andrii „Vedomyr” Volynko. Dziękujemy im oraz jak zwykle wspaniałej publiczności!