AKTUALNOŚCI

Lato w kolorach tęczy

Z radością spieszymy do Was z podsumowaniem Queer Choir Summer Festival, czyli pierwszego Festiwalu Chórów LGBTQ+ w Polsce zorganizowanego przez nas, tj. chór Krakofonia. Festiwal był wyjątkowym wydarzeniem, łączącym na cztery dni (15–18 sierpnia 2024) osoby pasjonujące się muzyką chóralną i śpiewem, dla których wartości takie jak budowanie wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku, równość i inkluzywność są niezwykle istotne. Festiwal stworzył dla nas i innych osób uczestniczących przestrzeń, w której różnorodność nas wszystkich była powodem do dumy, radości i celebrowania.
W festiwalu wzięło udział 114 osób uczestniczących, w tym chóry z Czech (Doodles) i Ukrainy (Queer-essence), a także gościnnie reprezentacja chóru ze Stanów Zjednoczonych (Steel City Men’s Chorus). Przyświecał nam jeden główny cel: sprawienie, by muzyka stała się pretekstem do inicjowania rozmów na temat poprawy sytuacji osób LGBTQ+ w Polsce i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej – a przestrzeni na taką poprawę jest, niestety, wciąż bardzo dużo.
Pierwsze dwa dni festiwalu spędziły_liśmy w Dworku Białoprądnickim, gdzie – oprócz koncertów zaproszonych chórów – odbywały się zajęcia artystyczne i wokalne. Warsztaty wokalne z Agatą Kuliś dostępne były dla osób chóralnych i pomogły nam poćwiczyć emisję głosu, wzmocnić pewność siebie na scenie, a także dowiedzieć się więcej o oddechu podczas śpiewania. Podczas warsztatów artystycznych z Pracownią Śliczności można było natomiast upięknić (a nawet “uŚlicznić”) torby i inne elementy ubioru poprzez zastosowanie jednej z trzech metod – sitodruku, marblingu oraz techniki tie-dye. Mimo dających się we znaki upałów warsztaty cieszyły się ogromną popularnością.
Trzeci dzień festiwalu był wyjątkową okazją do poznania historii Nowej Huty, o której opowiedział nam nasz przewodnik, Kuba Juzwa. Podczas spaceru po tej mniej turystycznej dzielnicy Krakowa daliśmy serię krótkich koncertów w terenie – ku zaskoczeniu i zaciekawieniu przechodniów oraz mieszkańców pobliskich zabudowań. Wieczorem odbył się w nowohuckim Teatrze Ludowym koncert finałowy, stanowiący moment kulminacyjny całego festiwalu. Podczas koncertu można było usłyszeć zaproszone chóry – Doodles, Queer-Essence i Steel City Men’s Chorus oraz nas – Krakofonię. Repertuar części krakofoniowej inspirowany była tematyką kolorów tęczy, a sam performens wzbogacony został o zaskakujące kostiumy oraz elementy ruchu scenicznego. Podczas koncertu publiczność miała możliwość bawienia się z nami do Kolorowych snów (Just five), tupania nóżką do Białej Armii (Bajm) i wzruszania się do True Colors (Cyndi Lauper). Po tym trwającym niemal 4 godziny wydarzeniu przeniosłyśmy_nieśliśmy się do Klubu Bracka 4, gdzie kontynuowały_liśmy integrację wewnątrz- i międzychóralną do białego rana.
Ostatniego, czwartego dnia festiwalu udało nam się zaznać relaksu nad Wisłą podczas Drag Queen Brunch zorganizowanego dla nas w Slay Space.

Ponownie dziękujemy każdej osobie, która była częścią tego wydarzenia – 267 sprzedanych biletów, 44 wręczone zaproszenia, aż 700 osób na widowni przez całe cztery dni to dowód na to, że inicjatywa taka jak nasza była ważna i potrzebna nie tylko nam, ale i Wam. Dziękujemy również organizacjom partnerskim: Miasto Kraków, Teatr Ludowy, ZOO Klub, Steel City Men’s Chorus, Pracownia Śliczności i Megi Rychlik, patronom medialnym: Kraków.pl, Jazzkultura Kulturatka.pl i Queer.pl oraz współorganizatorom: Federacji Znaki Równości, Dworkowi Białoprądnickiemu i Brackiej 4 – uczyniły_liście to wydarzenie jeszcze bardziej wyjątkowym.

Zachęcamy również do obejrzenia podsumowania festiwalu w formie spotu video!