Various Voices!!!

FB_IMG_1526313782075

Długo przez nas wyczekiwany międzynarodowy festiwal chórów LGBTI* Various Voices 2018, który miał miejsce w Monachium między 9 a 13 maja, pozostawił nam dużą satysfakcję i wspaniałe wspomnienia. Krakofonia oraz Voces Gaudii z Warszawy, czyli jedyne chóry LGBTQ+ w Polsce, po raz pierwszy wystąpiły przed międzynarodową widownią na tym największym europejskim festiwalu tęczowych chórów. Niemal trzy tysiące wykonawców z prawie stu chórów z dziewiętnastu krajów na pięć dni zamieniło Monachium w święto muzyki i dumy LGBTQ+.

IMG_20180509_113608

Nasza przygoda z Various Voices rozpoczęła się wieczorem przed oficjalnym startem festiwalu, gdy wyruszyliśmy z Krakowa. Całonocna podróż do Niemiec upłynęła nam w dobrych humorach i miłym towarzystwie osób z Voces Gaudii, z którymi zrzuciliśmy się na wspólny transport. Po przybyciu na miejsce część z nas udała się na spotkanie z naszymi hostami – miejscowymi chórzystami, którzy gościli nas u siebie w domach na czas trwania festiwalu. Spędzone tam dni były bardzo intensywne, ale dzięki naszym gospodarzom i gospodyniom mogliśmy poczuć się jak u siebie. Osoby organizujące festiwal również o nas zadbały. Wszystkie osoby uczestniczące w festiwalu otrzymały identyfikatory oraz charakterystyczne różowe plecaki, dzięki którym tęczowe chórzystki i chórzyści rozpoznawały/li się również poza terenem festiwalu.

Various Voices 2018 Munich

Festiwal rozpoczął się z pompą w olśniewającej hali operowej w budynku Centrum Kultury Gasteig. Podczas Gali Otwarcia przeplatały się przemówienia, podziękowania, kabaretowe wstawki, łącznie z typowo bawarskim humorem i oczywiście występy kilku chórów. Szczególnie znaczące były występy naszych wschodnich sąsiadów z Ukrainy, gdzie sytuacja osób LGBTQ+ jest zdecydowanie trudniejsza niż u nas czy na zachodzie Europy. Na otwierającym koncercie znalazło się miejsce dla różnych form ekspresji i działalności – oprócz chórów występowały również grupy taneczne i instrumentalne, m.in. lesbijski big-band i gejowscy tancerze Schuhplattler.

_DSC9816

My wystąpiliśmy dwukrotnie podczas trwania festiwalu. Nasz pierwszy koncert odbył się w czwartek 10 maja nad pobliskim jeziorem Starnberg, a drugi 12 maja w Gasteig, w głównym gmachu festiwalu. Ucieszyło nas, że oba występy wzbudziły spore zainteresowanie i zostaliśmy przyjęci równie gorąco jak chóry z dłuższym stażem, doświadczeniem i o wiele liczniejszym składem. Okazało się, że różnorodność zgromadzonych chórów była jednym z bardziej interesujących elementów festiwalu. Udało się nam zaprezentować nieco naszego stałego, ulubionego repertuaru, głównie w języku angielskim, m.in. Moon River, Imagine i Rumelaj, oraz piosenkę ABBY opracowaną specjalnie z myślą o Monachium. W tym miejscu dziękujemy pianiście, który nam akompaniował, a nawet zatańczył do jednego z utworów. Na drugim koncercie zaśpiewaliśmy także po polsku, a publiczność mogła docenić humorystyczny tekst piosenki dzięki prezentacji z angielskimi napisami opracowanej przez jedną z naszych chórzystek. Oba występy dostały gorącą owację na stojąco! Sprawiło nam to wielką radość i satysfakcję, chcemy więcej międzynarodowej publiczności!

32560320_404386993305791_1255476776650407936_n

Czwartego dnia festiwalu prawie 3000 osób zaśpiewało wspólnie Carmina Burana pod gołym niebem pełnym tęczowych flag, na Odeonsplatz w Monachium. Festiwal wyszedł z budynku opery na ulice, by połączyć jak najwięcej osób na muzycznym święcie różnorodności. Było to niezwykłe przeżycie pod wieloma względami, by wymienić tylko samą ekscytację wspólnym śpiewaniem w tak dużej grupie i wielką wartość dla widoczności osób LGBTQ+ w społeczeństwie.

IMG_20180510_141116

W ramach festiwalu zapewniono nam nie tylko okazję, by zaprezentować własną muzykę, ale także by pobawić się przy innej; podczas finałowej imprezy w Gasteig można było potańczyć przy dowolnie wybranych dźwiękach – kilka pięter budynku oferowało wszystko, od rzewnych ballad po klasyczną dyskotekę do rana, z czego chętnie skorzystałyśmy/liśmy. Pomimo pełnego atrakcji programu, udało nam się też znaleźć nieco czasu by docenić uroki samego miasta. Inne chóry robiły to samo, więc niejednokrotnie można było usłyszeć spontaniczne śpiewy w centrum miasta, zwłaszcza w słynnym ogródku na Viktualienmarkt.

Dzień wyjazdu był zdecydowanie najsmutniejszy, samo Monachium zdawało się tak uważać, żegnając nas strasznym oberwaniem chmury. Kilka intensywnych dni festiwalu upłynęło szybko wśród mnóstwa wrażeń. Wyjazd na Various Voices, największą imprezę muzyczna w karierze Krakofonii, był naszym wielkim, wspólnym marzeniem i dał nam wiele radości, i nowych doświadczeń – tylko skończył się za szybko! Maj 2018 pozostanie dla nas szczególną datą na długo, a na pewno przynajmniej do czasu gdy zaczniemy myśleć o udziale w kolejnej edycji festiwalu, w Bolonii w 2022 roku.

Various Voices 2018 Munich

Nasza podróż do stolicy Bawarii została sfinansowana w części dzięki zbiórce z Waszym udziałem – serdecznie dziękujemy wszystkim wspierającym! ❤

received_10156563710777042

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s